Černobyl,_59
 

Pod pojmem „Černobyl“ si většina lidí představí jen tragédii jaderné elektrárny, ke které došlo před 30 lety. Černobyl je ukrajinským městem ležícím poblíž hranic s Běloruskem. Jeho historie sahá až do 12. století, kdy bývalo hlavně střediskem obchodu. Do novodobé historie se ovšem Černobyl zapsal nechvalně výbuchem atomového reaktoru, který byl vybudován v r. 1977 asi 18 km od města.

K výbuchu došlo 26.4.1986, kdy byl prováděn pokus, zda je turbína schopna dodávat dostatek elektrické energie při doběhu po odpojení páry. Pokus byl prováděn ovšem diletantsky a snižování výkonu se obsluze vymklo z kontroly. Následoval prudký nárůst výkonu, pak řada jaderných reakcí, které byly chybně vyhodnocovány, což nakonec vedlo k uvolnění energie dosahující parametrů atomové bomby. Pak došlo k druhé masívní explozi, jejíž energie odpovídala podle odborníků výbuchu cca 300 tun TNT.

K obloze vystoupal do výšky zhruba 1,5 kilometru hřibovitý oblak kouře obsahující radioaktivní látky. Díky proudění vzduchu z jihovýchodu byl radioaktivní prach odnesen nad Skandinávii, kterou přeletěl a po několika dnech se vrátil zpět nad Ukrajinu. Během dne havárie se směr větru nad Černobylem obrátil na západ a druhý kontaminovaný mrak přeletěl nad Polskem přes Československo do Rakouska, kde se odrazil od Alp a vrátil se nad Polsko. Dnes je již prokázáno, že zamořené mraky obletěly celou zeměkouli.

Následky

Nejvíce výbuch postihl osazenstvo elektrárny. Všichni zemřeli na následky ozáření a jejich radioaktivní těla byla zalita do betonu. Nejpostiženějším místem bylo město Pripjať, které bylo vybudováno pro pracovníky elektrárny pouhé tři kilometry odsud. Ve své době bylo výkladní skříní sovětské éry. Věkový průměr cca 50 tisíců obyvatel byl 25 let a lidem byl k dispozici přístav, železniční stanice, nemocnice, obchody a zábavní park. Bezprostředně po výbuchu se lidem nestaly žádné informace o riziku ozáření, ani tolik potřebný jód. Evakuace lidí probíhala až druhý den po výbuchu a lidem bylo řečeno, ať si vezmou jen nejnutnější věci, a že se do tří dnů vrátí. Zanedlouho však bylo rozhodnuto, že do města se již nikdy nikdo nevrátí. Evakuace se pak týkala i lidí v okruhu 30 km.

 

Černobyl dnes

Téměř 30 let byla celá oblast kolem Černobylu krajinou duchů. Zejména to platí o městu Pripjať, kde zůstaly veškeré betonové stavby postupně zarůstající vegetací. Vesnice byly srovnány se zemí a v postiženém území žije na vlastní riziko pouze asi 3 tisíce převážně starých lidí. Úroveň radiace ovšem postupně klesá. Dnes se sem pořádají výlety a postižení z ozáření z jednodenního výletu je zhruba takové, jako byste absolvovali jedno RTG vyšetření u lékaře.