
Observatoř Arecibo je dalším z důkazů, že se ve jménu vědy neváhalo utratit velké množství prostředků, aby vznikl naprosto ojedinělý a úchvatný radioteleskop, který bude sbírat data z družic a vesmírných sond. Největší anténa na světě byla postavena v karibském Portoriku a postarala se například o první objevení dvojhvězdného pulsaru PSR 1913+16.
Umístění observatoře
Není to náhoda, že zrovna Portoriko, neboť o tomto místě rozhodlo několik zásadních skutečností. Především tento ostrov leží pouhých 18 stupňů severně od rovníku. Pokud je anténa v blízkosti rovníku, otáčí se se Zemí jednou za den, jako kdyby byla natáčena nějakým hodinovým strojem. Přitom paprsek vysílaný anténou opisuje nejzajímavější oblasti oblohy v okolí ekliptiky, ve které krouží planety. Pozorovaný pás se může ještě rozšířit naklápěním paprsku.
Samozřejmě, že nejde naklápět údolí, ve kterém je teleskop umístěn nebo i anténu samotnou. Ovšem stačí, aby radiové oko jakoby „šilhalo“. Toho se dosahuje tím, že se zářič, ozařující reflektor, vychyluje do stran. Proto je umístěn na otočném rameni a reflektor má tvar kulové plochy. Tímto způsobem je možné paprsek odchýlit od nadhlavníku až o 20 stupňů. Dalším důvodem pro umístění antény v Portoriku byly malé teplotní rozdíly v celoročním období. Teplota zde kolísá jen nepatrně, takže to nekladlo velké požadavky na teplotní roztažnost použitých materiálů. V neposlední řadě rozhodlo i přírodní údolí, které se pro tento účel velice hodí. Údolí má výhodný tvar, je ukryto mezi kopci a je tedy naprosto skvěle chráněno před prudkými větry, které nejsou v oblasti Karibského moře žádnou výjimkou. Svou roli hrála i skutečnost, že vybrané místo je velice daleko od průmyslových středisek, takže i rádiové rušení je zde jen minimální.
Technické parametry
Celá observatoř Arecibo v Portoriku je ohromným komplexem, v němž hlavní roli hraje největší radioteleskop na světě. I když vybrané údolí bylo pro vybudování teleskopické antény jako stvořené, byl nutné realizovat ohromné zemní práce, které znamenaly přemístění zhruba 230 krychlových metrů zeminy. Samotná plocha antény je zhotovena z ocelového pletiva, jehož oka mají rozměr 12×12 mm. Anténa je zavěšena na lanoví vypnutém do plochy připomínající kulový vrchlík. Jedná se o velkou přesnost a odchylky od přesné kulové plochy jsou jen plus minus 2,5 cm. Průměr zrcadla je 305 metrů a zabírá plochu 7,5 hektarů.