
Člověk hvězdný, latinsky homo naledi, je vymřelej rod příbuznej dnešním lidem, slepá vývojová větev. Jeho ostatky byly nalezeny v jeskynním systému Rising Star Cave v jižní Africe. Tenhle nález je hodně, hodně speciální – může totiž úplně od základu změnit chápání toho, jak se člověk vlastně vyvinul!
Tenhle historickej objev předznamenal jeden amatérskej speleolog, kterej ve zmíněný jeskyni našel celkem divnej pozůstatek čelistní kosti. Předal ho na univerzitu v Johannesburgu a pátrání po neznámym druhu začalo. Tým pro průzkum musel bejt vybranej pečlivě – nejen podle dovedností, ale i podle tělesný konstrukce, 30 metrů hluboká jeskyně byla zároveň tak úzká, že se do ní měli šanci dostat jen ti nejhubenější.
A před několika dny se ukázalo, že se hledání fakt vyplatilo. Tým našel kosti, který patřily jak dětem, tak i dospělejm. Ukázalo se, že místo, na kterym pátrání probíhalo, sloužilo jako hrobka … Šéf celý expedice tuhle událost považuje za jednu z nejdůležitějších v současnosti a srovnává ji s objevem Tutanchamonovy hrobky.
Co je na člověku hvězdném zvláštní?
Je známo, že náš druh, tedy Homo Sapiens Sapiens, byl jedinej, kterej kdy pohřbíval svý mrtvý. Až doteď se rituální pohřbívání a očišťování ostatků považovalo za jeden ze znaků dnešního člověka, ale objev člověka hvězdného tuhle teorii rozmetal na kousky. Dělal to totiž i tenhle prastarý předek homo sapiens, a to je právě důvod, proč je možné, že se učebnice budou přepisovat.
I podle dalších indicií byl člověk hvězdný opravdu inteligentním druhem. Mimo jiné používal i oheň (tím vyznačovali cesty k hrobkám), a když si představíme, že měl mozek velikosti pomeranče, zní to všechno dost neuvěřitelně!