
Atlantida je snad největší a nejstarší záhadou na světě. Stále noví a noví snílci přicházejí s řešením, kde tato země ležela. Jenže to vše bude asi jinak, a my kolem ní většinou chodíme, resp. plujeme, a o její lokalizaci netušíme.
Jak o ní víme?
Shrňme si, co o Atlantidě víme. Je to vcelku málo a navíc je to značně popletené. Píše o ní Platón, kdy podává v dialozích Timaia a Krita, mimochodem, psal to v roce 360 př. n. l., informací z vyprávění řeckého státníka Solóna, který se o Atlantidě dozvěděl v Egyptě.
Podle toho někdy 9.600 př. n. l. za Herkulovými sloupy, což je údajně Gibraltarský průliv, existoval kontinent o velikosti Asie (snad jen Malé Asie) a Libye. Nechme stranou báje o vzniku, v popisu se uvádí, že se Atlantida dělila do deseti provincií, byla úrodná a hustě zalidněná, hlavní město měřilo 3000 krát 2000 stadií (500×350 km???). Důležitá je informace, že tehdy byly Athény sice menší, ale lidnatější. Takže vidíme, že je to informační blázinec.
Jak se Atlantidu dívat?
Nelze se dívat na Atlantidu dnešníma očima, podívejme se na ni tak, jak ji mohli vidět tehdy obyvatelé Řecka. Jejich svět byl uzavřen na Středozemní moře, například o mnoho let později (rozdíl asi 8.400 let) jen doprava vojska k Tróji, což je přeci pro nás jen kousek (asi 300 km od Athén), byla ohromným počinem. Navíc počty obyvatel, kolik jich mohly mít tehdy Praathény?
Takže vidíme, že popisy mír i staří vše značně zveličují. Navíc je tu filtrace informací přes Egypt, který měl jiné názvy míst, různé sloupy mohly mít v každém přístavu atd.
Kde hledat klíč k Atlantidě?
Jediný údaj, který nelze nijak ovlivnit, je, že Atlantidu zničilo mohutné zemětřesení, kdy se celý atlantský kontinent potopil do moře. Je vůbec možné, aby byly informace z doby před 10 tisíci lety? Podle průzkumu Athény vznikly někdy před 5 tisíci lety, a to víme jen z archeologických nálezů. Má se proto za to, že je potřeba u údajů v prvé řadě odečíst vždy alespoň jednu nulu, a pak se již dostaneme do určité reality.
Kde hledat Atlantidu?
Různé artefakty se našly skutečně i za Herkulovými sloupy, ale nikde žádný konkrétní nález. Proto by se dnes Atlantida reálně měla hledat daleko blíž, například k teoriím přitaženým za vlasy patří Kréta. Tu ale Řekové znali, ale zato byla zničena kolem roku 1.400 př. n. l. přírodní katastrofou. Z dalších teorií je tu Trója, která ale není ostrovem, a u Černého moře? Tehdy by ale nebylo možné plout do Středozemního moře, když Bospor jako průliv neexistoval.
K reálným teoriím se dnes přiřazuje Spartel, což je ostrov Spartel v Cádizském zálivu, který zanikl v důsledku zemětřesení, ostrov Santoriny (Théra), kde se dokonce našly zbytky města odpovídajícího reálnému stáří Atlantidy a také z větší části zanikl po výbuchu sopky.
Závěr
Naznačili jsme možnosti, kde hledat Atlantidu, ale to je jen možnost daná současným stádiem poznání. Budoucí věky snad pokročí a dokáží to, na co my ještě nemáme prostředky.