hotel2
 

Kdybychom si vzali do ruky obrovskou lupu a začali pátrat skrznaskrz po naší Zemi a v její historii, zjistili bychom, že na ní existuje nespočet sterilních budovatelských symbolů komunismu, jenž obklopuje aura legendy, když se na věci ale podíváme blíže, pak zjistíme se stoprocentní jistotou to, že nezvládají svoji gigantičnost a jsou nepatřičně zveličovány. No my dáme krk na to (něco podobného bychom asi v Severní Korei nemuseli říkat zrovna dvakrát…), že Hotel Rjugjong mezi nimi hraje prim.

Ale začněme pěkně od začátku, jak to vyžadují redaktorské konvence. Konstrukce této budovy byla zahájena již v roce 1987. Znalec Orwella by v této souvislosti nepochybně cynicky podotkl, že se autor knihy 1984 George Orwell spletl jen o pár let a že dnešní architektonický kousek (připomínající mimochodem stavby Ministerstva) i samotná země z knihy (román 1984 na Wikipedii) jako by vypadly, o tom není nejmenšího sporu.

Výška hotelu dosahuje k hranici zajímavých 330 metrů a leží v samém srdci Serverní Korei, v Pchongjangu. Hotel je ovšem zajímavý celou řadou věcí, přičemž valná většina z nich je zcela neuvěřitelná (na místní poměry) anebo minimálně velmi slušná v porovnání s celosvětovým měřítkem. Tak třeba, zastavěná plocha dosahuje na 360 tisíc metrů čtverečných a k tomu tu je sto a pět pater. Budova měla být otevřena v kompletním stavu již v roce 1989 a tehdy měla být nejvyšším hotelem světa a sedmým nejvyšším mrakodrapem světa.

Ale tím ještě zdaleka nekončíme. Hotel Rjugjong se pyšní třemi tisícovkami místností, přičemž sedm z nich byly otáčející se restaurace, pamatováno však bylo i na casina (!) a noční kluby (!!!) či obří haly v japonském stylu. Severní Korea ve stavbě utopila na 750 milionů USD (dobrá dvě procenta svého GDP). Rok otevření byl sice naplánován pěkně, avšak k vlastnímu dokončení projektu nikdy nedošlo – v roce 1989 se totiž objevily jisté problémy s materiálem a použitými konstrukčními metodami. No a v roce 1992 se nám stavba zcela zastavila (nedostatek financí a elektřiny, zato ale přebytek hladomoru).

Hotel Rjugjong se opět staví i nestaví zároveň

K lehce nečekanému vývoji událostí došlo pak v roce 2008, kdy egyptská skupina Orascom začala obnovovat nejhořejší patra. V červenci 2011, zase pro změnu byla prý dokončena celá fasáda a zbytek „drobností“ okolo se měl dokončit v roce 2012, kdy mělo mimochodem dojít k druhému otevření. Společnost doplnila i sklo do betonové konstrukce a přidala telekomunikační antény. Orascom se k věci navíc vyjádřila v tom duchu, že se firma prý snažila hlavně věž vizuálně zatraktivnit a to podle všeho namísto toho, co by dokončila vnitřní betonovou konstrukci a konečně tak učinila tuto stavbu aspoň trochu obyvatelnou.

Hotel v době, kdy se stavba zastavila.

Hotel Rjugjong v době, kdy se stavba zastavila.

Podle všeho mají místní dělníci ale velký problém, protože již tu máme rok 2015 a hotel opět stojí, chátrá a čeká na další zázrak (na jeho stránkách je ovšem vychytrale a suše konstatováno: „Konstrukce dokončena v roce 2012“). Ten by měl snad jednou přijít v podobě dvou miliard USD, což je částka dosahující deseti procent místního GDP, na kterou odhadují dokončení a zabezpečení projektu Jihokorejci. A proč problém? Jelikož rok 2012 má pro Severokorejce význam přímo magický – jelikož tehdy tomu bude zrovna sto let, co se zde narodil místní miláček Kim Il Sung, bývalý ex-lídr.

A máme tu ve finále další nečekaný vývoj, Dubajská firma Emaar Properties vyjádřila nedávno zájem o dokončení hotelu Rjugjong. Podotýkáme, že se nejedná v této věci o žádné amatéry, protože jde o jednu z největších developerských společností, jenž se mimochodem podepsala i pod úřadující nejvyšší věž dneška – jde samozřejmě o Burj Dubai. Ale o té zase jindy…

V roce 2009 začala dostavba hotelu díky zahraníčnímu investorovi.

V roce 2009 začala dostavba hotelu díky zahraníčnímu investorovi.