
Jsou věci mezi nebem a zemí, které se dosud nepodařilo vysvětlit, najdeme je po celém světě a jednu z nich i v České republice. Hrad Houska je známým místem, které rádi navštěvují turisté, ale děsivá minulost dodnes nedá spát záhadologům i vědcům. Proč tomu tak je?
Dnes již známe místa, kde působí jiné magnetické pole nebo kde se soustředí mnoho energie, například v pyramidách. Jsou ovšem i místa, kde se soustředí negativní energie. Mnoho vědců se snažilo odhalit záhadu hradu Housky, někteří tvrdí, že je zde ukryt vstup do jiné dimenze, jiní říkají, že byl postaven na skále, ve které je průrva vedoucí do pekla. Podle některých zde působí temné síly a našlo se mnoho lidí, kteří zde zažili nevysvětlitelné události.
Tajemný hrad, dnes již spíše zámek, najdeme na jižním okraji okresu Česká Lípa, na severním okraji Kokořínska. Vlakem sem nedojedete, jen po silnicích, hlavně po 259 z Dubé do Mšena, případně od Mělníka po okreskách přes Vysokou a Kokořín.
Návštěva Housky
Při návštěvě Housky si můžete prohlédnout čtyřkřídlou stavbu s ústředním malým nádvořím, což je ale jen torzo původní stavby, která vznikla současně s nedalekým Bezdězem. O tom, kdo ji nechal postavit, dnes pomlčíme, protože teorií, ať již z hlav historiků, tak i laiků, je vícero, ovšem zatím nikdo neřekl definitivní řešení. Ale jsou někteří, kteří ho znají, ale král Přemysl Otakar II. to určitě nebyl…
Při výkladu od průvodce se dále dozvíte plno „zaručených“ informací, proč je tento objekt považován za jeden z nejtajemnějších objektů v republice, ale mají tyti informace skutečně nějaké pravdivé jádro?
Cesta pekelnou historií
Nejstarší zmínku o spojení pekla s Houskou najdeme v Kronice české od Václava Hájka z Libočan ze 16.století, který k roku 878 uvádí, že pšovský kníže Slavibor nechal pro svého syna Housku postavit hrad, dnes bychom ale řekli hradiště. Jenže nedaleko prý byla v jedné veliké skále díra, kterou „množství rozličných duchuov obývalo“, a ti okolí škodili. Hrad byl proto opuštěn. Je ale s určitostí, že toto hradiště nestálo na místě pozdějšího hradu. Archeologie na místě našla jen stopy ze 13.století.
Pár řádků o dějinách hradu
O tom, kdo hrad postavil, jsme se již zmiňovali, poprvé se uvádí v roce 1291, kdy zde byl purkrabím Záviš ze Stružnice. Po roce 1300 se ale hrad dostal do rukou šlechty, z nich nejdéle zde vládli Berkové z Dubé a Hrzánové z Harasova. V roce 1658 se hrad začal bořit, aby se nemohl stát sídlem loupežníků, a to tak, že zůstal pouze palác, padly věže, hradby, příkopy byl zakopány. Proto by se mělo říkat zámek, hrad je již dávnou minulostí.
Po řadě cizích šlechticů se majiteli v roce 1700 stali Kounicové sídlící na Novém zámku v Zahrádkách, proto nebyl objekt výrazněji přestavován. V roce 1832 se zde poprvé zastavil K. H. Mácha, při návštěvě v dalším roce v místním hostinci i přenocoval. Kounicové vymřely v roce 1897 a zámek opět měnil majitele a je dodnes v soukromých rukách.
Díra do pekel
Jednou z legend hradní kaple je, že stojí na vstupu do pekla. Ovšem starší tradice tvrdí, že skutečný vstup byl na místě kaple N. Trojice. Na jejím místě byla díra, kterou spustili v roce 1594 vraha po provaze, ovšem ten se tak polekal, že se nechal vytáhnout a pak viděli, že se třese a dokonce mu strachem zbělely vlasy. Díru se pak podařilo za 20 let zavézt a pak zde postavit onu kapli.
Kaple byla v roce 1833 zbořena a tak zde na výšině nad zámkem a nad sochou sv. Ludmily můžeme vidět pouze její sklep.
Hradní kaple
Kaple, která vznikla současně s hradem a má i některé společné stavební prvky s kaplí na Bezdězu, nese na zdech dodnes zbytky maleb, které svou odvážností provokují dodnes. Najdeme zde například archanděla Michaela v boji s drakem, kentaura, Sibylu, postava Offera jako alchymistický jinotaj Nosiče zlata a podobně.
Něco z pověstí
O tajemnosti Housky hovoří mnohé pověsti vážící se nejen k zámku, ale i k nejbližšímu okolí.Podle jedné pověsti se tu zjevuje Černý mnich jako lidská postava s kápí bez obličeje. Do čerstvě vykopané studny se měl nastěhoval ďábel, který nedovoloval čerpat vodu, čert měl také pod zemí zahradil i ostatní prameny, proto je dodnes v okolí nedostatek vody. U přístupové cesty se skalce poblíž myslivny říká Ďábelský kámen, protože na němž odpočíval čert nesoucí místního sedláka do pekla a jsou tu dodnes vidět otisky řetězu a hlavně koňského kopyta. A konečně Černý muž tu má chránit bránu do pekel. Různé divné úkazy se objevují na hradě snad dodnes, ale věřte tomu!
Záhada hradu Houska nebyla dodnes objasněna a vše leží jen na teoriích. Svědci nevysvětlitelných událostí s stojí za svým a pro ostatní se jedná o zajímavé místo k návštěvě.