
Tento týden jdou do aukce předměty z potopeného Titaniku. Takže jestli na to máte žaludek, máte šanci v dražbě získat tři předměty. Tyto artefakty zůstaly v záchranném člunu nazvaném Money Board, a to proto, že záchranáři byli upláceni vysokými částkami, aby konkrétní lidi vzali s sebou do člunu. Těsně před půlnocí 14. dubna 1912 se Titanic střetl s ledovcem již při svém vyplutí a ještě dnes, po více než sto letech, jsou předměty nalezené po katastrofě stále vyhledávaným zbožím mezi sběrateli. Když tehdy nepotopitelný R. M. S. Titanic ponořil do Severního ledového oceánu, utonulo 1500 pasažérů spolu s lodí. Tragický osud zaoceánské lodě je dodnes legendárním příběhem spolu s mnoha statečnými lidmi, kteří neváhali a obětovali své životy kvůli záchraně jiných, ale i mnohými zbabělci, jak už to tak na světě bývá.
Na aukci Lion Heart Autographs se draží dnes tři předměty, které zanechali pasažéři na záchranném člunu č. 1. Je to dopis, vstupenka do tureckých lázní a jídelní lístek z posledního oběda na Titaniku. Vstupenka a menu se nalezly v záchranném člunu ještě té osudné noci, dopis až o šest měsíců později. Tyto předměty jsou cenné jednak proto, že pocházejí z potopeného Titaniku, ovšem zajímavějšími je dělá také fakt, že jsou od z lodi cestujících, kteří upláceli miliony záchranáře, aby se právě oni dostali na první člun. Na člun Money Board, který byl schopný pojmout 40 lidí, tehdy nastoupilo pouhých dvanáct. Ve člunu se tak objevila Lady Duff Gordonová a její muž Sir Cosmo, slavný návrhář. Tito dva pak byli hlavními aktéry záchranné a úplatkářské akce.
Při stém výročí potopení Titaniku se na aukci RR prodala druhá nejdražší věc z Titaniku – kimono Sira Cosma – za 75 000 dolarů. Ačkoli se obvykle artefakty z Člunu milionářů prodávají dobře, historici a sběratelé nemají rádi věci připomínající morální selhání. Jestli se tedy nepamatujete na Lady Duff Gordonovou, pravděpodobně víte o houslistovi, který nepřestával hrát se svojí kapelou do té doby, než se loď potopila. Jeho dopis byl po roce od potopení Titaniku prodán asi za 180 000 dolarů, ovšem jeho housle se za rok prodaly za 1 700 000 dolarů. Houslista Hartley je dodnes považován za skutečného hrdinu, neboť hrál tak dlouho, aby udržel lidi v klidu. A na základě výpovědi očitých svědků to potvrzuje i historik Craig Sopin: „Lidé tolik nepanikařili, netlačili se, nesnažili se o překot dostat z lodi.“