brown-518324_1280
 

Také vám rodiče jako malému říkali: „Jdi od té televize dál, zkazíš si oči“ nebo „Spapej tu mrkvičku, ať lépe vidíš“? A také jste tomu věřili. Omyl! Většinou se jedná o klasické mýty, pramenící především z neznalosti.

Mýtus: Čtením v šeru si zkazíte oči

První uklidnění přichází pro vášnivé čtenáře. Žádná studie dodnes neprokázala, že by čtení při mírně nedostatečném osvětlení dlouhodobě kazilo zrak. Negativní efekt je zde především krátkodobý. Vzhledem k tomu, že při šeru oči mají při šeru větší problém zaostřit, mají tendenci méně mrkat, tudíž se mohou stávat suchými. Dochází také k jejich rychlejší únavě. Nicméně pokud si sem tam jste líní dojít si večer při čtením rozsvítit, nedělejte z toho kovbojku, o zrak nepřijdete.

Mýtus: Mrvek léčí zrak

Je neoddiskutovatelné, že ovoce a zelenina mají spoustu pozitivních vlivů na naše zdraví. Ale! Pojídání mrkve vás brýlí rozhodně nezdraví. Mrkev totiž, stejně jako spousta dalších potravin, obsahuje důležitý vitamín A, který sice snižuje riziko očních onemocnění, nicméně průměrně veliká karotka ho obsahuje asi 400% celého jeho denního příjmu. Tudíž je, sami uznejte, naprosto zbytečné spořádat kvůli očím kilogramy mrkve denně.

Mýtus: Dlouhé sezení u PC kazí zrak

Průměrný dospělý člověk stráví u počítače asi 35 hodin týdne. Spousta z těchto lidí si stěžuje na to, že je poté bolí oči, hlava a kdo ví co ještě. Není se co divit, když nedodržují základní poučky, jako například pravidelný pitný režim či to, že z každé hodiny, strávené u počítače je vhodné dát si alespoň 5-10 minut pauzu.
Delší zírání do počítače sice způsobuje vysychání očí z důsledku menší frekvence mrkání, ale opět, žádná prokazatelná studie nepotvrdila, že by se nějakému člověku dostavila krátkozrakost či zvýšil počet dioptrií primárně díky práci u počítače.

Mýtus: Děti nemohou sledovat TV zblízka

Není v dnešní době snad jediného dítěte, které by neslyšelo výtku, ať si od té televize, sakra, stoupne dál. Kdyby ono dítě vědělo, to co my, mohlo by svého rodiče uzemnit odpovědí, že dětské oči umí mnohem lépe zaostřovat, a proto jim blízkost obrazovky před očima nevadí. Naopak, tento zvyk, přítomný u valné většiny dětí, zmizí postupem času sám od sebe.
Na druhou stranu to nechápejme tak, že zírání do počítače či na televizi je zdravé, to určitě ne. Jen ony často slýchané dopady nemusí být tak vážné, jak se na první pohled zdá.

Byť jsme dnes shodili pár mýtů z pomyslné hory dolů, nelze brát zrak na lehkou váhu. Ale až se s vámi bude příště někdo přít o tom, co prokazatelně škodí a co ne, můžete před ním být za hrdinu!