
Stonehenge, magický místo, který je přímo nutností navštívit, když se vydáte do Anglie. Speciální radary ale odhalily, že Stonehenge není jediný takový místo, který po sobě naši předci v týhle oblasti zanechali. Jen o kilometr dál, na historickym místě Durrington Walls, se totiž pod zemí našel vzácnej objekt, kterej by moh slávu tohohle slavnýho pohřebiště o hodně převýšit. „Superhenge“, jak se mu prozatím přezdívá, je totiž až pětkrát větší a tvoří ho kameny vysoký až 4,5 metru. Archeologům se sice dobře schovával, ale moderní technologie ho bez problémů odhalily.
Vypadá to, že v Durrington Walls někdo řádil už před 4 500 tisíci lety, což je časově zhruba stejně, jako se odhaduje pro stavbu Stonehenge. Jakej je ale mezi těmahle dvěma památkama rozdíl? Jak už jsme řekli, za prvý je to rozloha, a za druhý účel. Zatimco Stonehenge sloužil v neolitu hlavně jako pohřebiště, v „Superhenge“ to žilo o dost víc. Odborníci z Británie tvrdí, že v Durrington Walls aspoň část roku žili lidé, a konaly se tam nejrůznější oslavy a obřady.
Archeologové tu jedou o sto šest
Půda v okolí Stonehenge je už několik let velkym objektem zájmu britskejch archeologů, a v poslední době se k nim přidali i odborníci z Vídně. Doteď zmapovali oblast o rozloze kolem dvanácti kilometrů čtverečních a přineslo to svoje ovoce! Teprv loni se zjistilo, že Stonehenge nebyl v krajině jedinej megalitickej areál toho druhu, byl totiž obklopenej nejmíň sedmnácti dalšíma.
Jako příklad – pod jedním z kopců se našly základy 33 metrů dlouhýho dřevěnýho domu, a jeho stáří se odhaduje na neuvěřitelných šest tisíc let! Stejně jako legendární Stonehenge měl sloužit k pohřbům a rituálům s tím souvisejícím…. Těžko říct, co se objeví příště!