
Na vozech přijíždí přibližně 145 000 kg rajčat, svítí slunce a malé městečko Buñol ve španělské Valencii se tváří celkem poklidně. Máte pocit, že těch několik desítek přijíždějících vozů zásobuje obří trh, který je schovaný někde za rohem, ale nic takové nečekejte, spíš rychle naberte plnou náruč rajčat nebo se schovejte za nejbližší sloup.
Největší legální bitva se každoročně koná v malém městečku Buñol poslední středu v srpnu, kdy vás kromě letních paprsků zasype i hromada rajčat. Této celosvětově proslulé atrakce se zúčastní přibližně 50 000 lidí. Však pozor! Bez lístků se na tuto událost nedostanete, kvůli bezpečnosti je dnes již akce koordinována počtem lístků.
Poprvé se tato bitva odehrála v roce 1945 a to tak trochu omylem. Zdejší obyvatelé mají více verzí prvotního příběhu, avšak nejčastěji se opakuje pověst o hněvu místních obyvatel, ty potrestali radní, kteří jim zakázali nést během procesí při příležitosti slavností na počest městského patrona San Luis Bertrána tradiční papírové figury. Uražení lidé sáhli po rajčatech a použili je jako střelivo.
Rajčatový boj trvá hodinu (začíná v 11 hodin a končí v pravé poledne) a po skončení bitvy přichází úklid, ten zajišťují hasičské vozy, které oplachují povrch ulic i všechny návštěvníky, kteří si čistou sprchu užívají.
La Tomatina však není jen obří rajčatová bitva, ale i festival, který trvá celý týden. Celý čas festivalu vás čeká bohatý doprovodný program, tanec, hudba a soutěže ve vaření tradiční paelly.
I tato bláznivá akce má svá pravidla, která by měl každý návštěvník dodržovat, základní pravidlo se týká zeleniny, to striktně určuje použití pouze rajčat, druhé zcela praktické pravidlo, neházej dalším rajčetem dokud předchozí nedopadlo a poslední se týká bezpečnosti, kdy rajče musíte před hozením rozmáčknout, aby nikomu neublížilo. Pokud se tedy chystáte festival navštívit, kupte si lístky, sbalte to nejstarší oblečení a ochranné brýle a vyražte na červenou vřavu do slunného Španělska.