
Pokud jste někdy přemýšleli, jaký lidský výtvor je nejdražší, je třeba upnout zrak k obloze, je jím vesmírná stanice ISS. Jedná se o jedinou trvale obývanou vesmírnou stanici, která stála už více, než 150 miliard dolarů, tedy necelé 4 biliony korun.
Samotná zkratka ISS znamená International Space Station, tedy Mezinárodní vesmírnou stanici. První stálá posádka do ní vstoupila 2.11. 2000 a od té doby je trvale obydlena, přičemž se zde střídají posádky z různých zemí vždy po šesti měsících. Na vybudování tohoto jedinečného a prozatím nejdražšího projektu, které lidstvo realizovalo, se podílelo pět kosmických agentur a sice USA, Rusko, Japonsko, Kanada a Evropská kosmická agentura, do které svým přínosem začala později přispívat i Česká republika.
Stanice obíhá Zemi po oběžné dráze ve výšce kolem 400 km při průměrné rychlosti zhruba 27 720 km za hodinu. Jeden oblet trvá přibližně 92 minut. První plány na vybudování stálé vesmírné stanice na oběžné dráze kolem Země vznikly již v r. 1984 za vlády prezidenta R. Reagana. Realizace byla stále odkládána zejména z hlediska obrovské finanční náročnosti. Se stavbou stanice bylo započato v r. 1998 a o dva roky později do ní vstoupila první posádka.
Původně byla stanice vytvořena sloučením nezávislých stanic, ruské stanice Mir 2 a americké Freedom. Následně k nim byly připojeny dvě další stanice, a to evropský laboratorní modul Columbus a japonský laboratorní modul Kibó.
ISS je napájena mohutnými solárními panely, od kterých se odráží světlo. Díky tomu je stanice viditelná ze Země jako nejjasnější objekt na noční obloze, hned po Měsíci. Jednou za čas proletí i nad územím ČR a při dobré viditelnosti a jasné noční obloze ji můžete spatřit pouhým okem jako pomalu se pohybující jasný bod, který si nemůžete splést s letadlem, jelikož nebliká.
Nejprve se objeví na západní straně, pak pomalu stoupá nahoru a o pár minut nato zmizí na východě. Datum, kdy se nad naším územím stanice objeví, lze snadno zjistit na internetu, kde pro tento účel vzniklo několik stránek. Jsou zde uvedena jednotlivá města, ovšem vzhledem k malé rozloze našeho území se časy nad jednotlivými městy liší jen o několik sekund.