
Říkali jste si někdy při sledování akčního filmu, jak jenom proboha akční scéna vzniká? Jak je možné, že hlavní hrdina levituje uprostřed Grand Canyonu? Vždyť to přeci není možné. Máte-li takové myšlenky a nevěříte tomu, že se to, co vidíte v televizi či na plátně v biografu, skutečně odehrává, jste na začátku cesty k pochopení, jak vše funguje.
Je samozřejmé, že kdyby měli všichni filmoví producenti navštívit a zobrazit všechna místa, která ve vyskytují v jejich filmech, pohybovali bychom se při placení lístků do kina v jiných cenových relacích než nyní. Ve veliké oblibě mají používání greenscreenu také youtubeři (lidé, kteří nahrávají videa na server youtube.cz za účelem podnikání).
Zelená plachta
Přejděme k meritu věci. Greenscreen, nazývaný také color keying (barevné klíčování) či bluescreen, je technika spojení dvou obrazových vrstev do jedné výsledné obrazové podoby. První vrstvu tvoří osoba (herec) nebo předmět v popředí před plachtou jedné barvy. Ona plachta je rovnoměrně nasvícená a má většinou zelenou barvu (odtud název). Je možné však použít i barvy jiné, hojně používaná je také modrá. Důležité je, aby osoba vystupující před plachtou neměla na sobě žádné prvky s barvou plachty. V tu chvíli by došlo k překrytí barev a zničení výsledného obrazu.
Druhá vrstva je dodávána za pomoci počítače. Jedná se většinou o digitální obrázek či videosekvenci, která je následně pomocí specializovaných programů vkládána do záznamu natočeného s greenscreenem.
Základní technologický prvek je tzv. klíčování. To v jednoduchostí spočívá ve vyhledání pixelů, které mají stejnou nebo podobnou barvu jako greenscreen, a zprůhlednění těchto pixelů. V důsledku toho pak herec nebo předmět v popředí první vrstvy zapadne do vloženého pozadí. Celý obraz je často ještě ex post upravován. Může být zmenšen, zvětšen, otočen či ještě barevně upraven, aby výsledný obraz byl věrohodný.