mars2_115916c
 

Mars je planeta, která byla v posledních letech podrobená dost intenzivnímu zkoumání. Při hledání života na týhle rudý planetě bylo hlavním heslem: hledej vodu. A právě teď přinesla sonda MRO přesvědčivý údaje, který potvrzujou to, co se NASA dlouho domnívala. Jo, na Marsu je skutečně voda. Tekoucí. Hodně slaná, dokonce slanější než mořská. Tuhle skutečnost NASA potvrdila na pondělní tiskový konferenci ve Washingtonu. Voda na Marsu bezesporu znamená obrovskej průlom ve zkoumání vesmíru!

Spekulace o tekucí vodě na Marsu už dlouho vyvolávaly svahy protkaný tajemnými rudými žílami. Dosud se předpokládalo, že se jedná jen o pozůstatky tekoucí vody z dávný minulosti, ale teď jsou důkazy, že tomu tak není. Vědci zjistili, že žíly se v současnosti pohybují a mění svoji barvu. V teplejších obdobích tmavnou a je na nich vidět pohyb směrem dolů, a naopak když nastane zima, tak blednou. A tohle všechno by se nemohlo dít, kdyby se na Marsu nenacházela voda i v současnosti. Alespoň podle vědců.

511770-original1-8frpx

Při tomto zkoumání byly objeveny hydratované solné nerosty a tenhle objev konečně vysvětlil, co se v žílách děje. Sůl u vody totiž snižuje bod zamrznutí, a platí to jak na Marsu, tak i na Zemi. Ostatně, my toho využíváme třeba při solení silnic. Podle vědců se na Marsu pod povrchem nacházejí vodní proudy, které obsahují dost vody na to, aby se mohla dostat na povrch. A protože je pekelně slaná, je schopná přejít do tekutého stavu v období, kdy je na Marsu teplo – to znamená nějakých třiadvacet stupňů. Pod nulou, samozřejmě. A pak se právě vytvářejí tmavé žíly ve svazích.

Teď se nabízí otázka. Je-li na Marsu voda, může tam být taky život? Proč ne, na Zemi taky máme místo, kde je voda nesnesitelně slaná – jedná se o Mrtvé moře, a tam bezpochyby nějaké ty mikroorganismy najdeme… Jenže ve vodě na Marsu není rozpuštěn jen nám známý chlorid sodný, ale vyskytují se tam i látky, které jsou pro živé organismy toxické. Vědci jsou ale optimističtí a v hledání života hodlají pokračovat.